Včelí produkty

16.01.2015 16:09
  • Med

  • Propolis

  • Vosk

  • Pyl

  • Mateří kašička

  • Včelí jed

 

Med

  • květový

  • medovicový

    Květový med je získáván z nektaru květů. Ať už to jsou kvetoucí ovocné stromy, řepka, akát, lípa či jiné květy, které rostou na louce nebo na zahrádkách. Má světlou barvu. Tento med lze rozdělovat dle květů, ze kterých včely přinesly nektar - odtud tedy med květový luční, akátový, lipový aj. Postup rozdělování je ovšem náročnější na včelařovu práci.

     Medovicový med, známý též pod pojmem lesní či tmavý. Včely jej získávají od hmyzu (většinou mšic), ty se živí sladkými šťávami z jehličí a povrchu listů, poté vylučují medovici, kterou včely sbírají a zpracovávají z ní med.

     Med využíváme jako sladidlo, je však i přírodním lékem a využívá se i v kosmetice. Mnoha zdravotním potížím můžeme předcházet nebo je medem léčit. Je považován za přírodní antibiotikum, svým složením ničí bakterie a posiluje obranyschopnost organismu. Využívá se při zánětech horních cest dýchacích, virových zánětech jater, žaludečních vředech, nespavosti, dětské anémii, při rekonvalescenci po onemocnění a vyčerpanosti organismu atd.

Propolis

     Je to pryskiřičná látka, kterou včely sbírají na rostlinách, jež je produkují. Včely tuto látku dále zpracovávají. Propolis využívají jako stavební a ochranný materiál, tmelí jím otvory a trhliny, nebo obalí těla usmrcených vetřelců, které nejsou schopny z úlu vynést (např. myš), silná vrstva propolisu zabrání rozkladu těla vetřelce.

     Propolis má spoustu léčebných účinků, má dobré antiseptické, regenerační a bakteriocidní vlastnosti. Před jeho použitím je třeba vyzkoušet, zda na něj nejste alergičtí. Využívá se k prevenci zánětlivých onemocnění dutiny ústní, ochraně organismu před infekčními chorobami, při zánětech dásní, onemocnění horních cest dýchacích, kožních onemocněních atp. Má silné antioxidační vlastnosti proti nepříznivému životnímu prostředí a proti volným radikálům. Na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik. Dělají se z něj masti, tinktury, jež pomáhají při popáleninách, chronických kožních exémech, oděrkách kůže. Má antimykózní účinky, ničí některé plísně.

   

Vosk

     Je přirozený produkt včel, jež doslova potí na svém zadečku. Na vzduchu tuhne a tvoří šupinky, ty včely sbírají kartáčkem nohou a zpracovávají kusadly. Včely tvoří nové voskové dílo tak, že se zavěsí na strop obývané dutiny či úlu a zaklesnuté nožičkami jedna do druhé tvoří živý závěs. Takto kolektivně zpracovávají produktovaný vosk a tvoří stěnu díla.

     Včely využívají díla (pláství) z vosku k uskladnění medu a pylu, k vývoji včelího plodu či k tepelné izolaci. Člověk zpracovává včelí vosk do mastí a balzámů na rty či z něj vyrábíme svíčky. Včelí vosk je bohatý na vitamín A, má antioxidační a antiseptické účinky.

 

Pyl

     Ten sbírají včely na květech, je pro ně důležitým zdrojem bílkovin a vitamínů. Umožňuje včelám tvorbu jedu, vosku a mateří kašičky (tu produkují mladušky jen při pylové stravě). Včely jej snášejí od nejčasnějšího jara v pylových rouscích a ukládají jej do buněk, dusají hlavičkami a zalívají medem.

     Včelím pylem lze léčit chudokrevnost, vysoký krevní tlak, jež snižuje, zvyšuje počet červených krvinek, zvyšuje tělesnou i psychickou kondici, léčí záněty močových cest, uklidňuje nervovou soustavu, léčí horní cesty dýchací a spoustu dalšího...

Mateří kašička

     Produkují ji mladé včelí dělnice a krmí jí larvy (během prvních tří dnů), larvy budoucích matek (po celé larvální stádium) a matku po celou dobu jejího života.

     Používá se při průduškovém astmatu, zánětech horních cest dýchacích, zvyšuje odolnosti proti virovým onemocněním, zlepšuje krvetvorbu, léčí stavy po srdečním infarktu, má příznivý vliv na psychiku, nervový systém a spánek. V kosmetice je prokázán příznivý regenerační účinek, zmírňuje vrásky. Snižuje toxicitu léků. Zpomaluje příznaky stárnutí celého organismu.

    Celkově působí mateří kašička regeneračně a protizánětlivě, má pozitivní vliv na obranyschopnost organismu a harmonizuje psychický stav.

Mateří kašička v rojovém matečníku s larvičkou matky